New Delhi, Delhi
GST No. 07DTNPA1460H1ZU
Call 08047649521 88% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 5 Piece
| Grade | 7075 |
| Size | 50 ml |
| Strength | High |
| Container Size | 100 ml |
| Packaging Size | 50 ml |
| Brand | Loctite |
| Color | Transparent |
| Viscosity | High |
| Fixture Time | ≤5 min |
| Packaging Type | Bottle |
| Chemical Resistance | chemical |
| Material Compatibility | Plastic |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Grade | 352 |
| Size | 50 ml |
| Strength | High |
| Container Size | 50 ml |
| Packaging Size | 50 ml |
| Brand | Loctite |
| Color | Yellow |
| Viscosity | High |
| Fixture Time | 15-30 min |
| Packaging Type | Bottle |
| Chemical Resistance | chemical |
| Material Compatibility | Plastic |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Piece
| Grade | 596 |
| Size | 300 ml |
| Strength | High |
| Container Size | 300 ml |
| Packaging Size | 300ML |
| Brand | Loctite |
| Color | Red |
| Viscosity | Medium |
| Fixture Time | ≤5 min |
| Packaging Type | Bottle |
| Chemical Resistance | chemical |
| Material Compatibility | Plastic |
Additional Information:
View Complete details
| Grade | 401 |
| Packaging Size | 20 ml |
| Strength | High |
| Container Size | 20 ml |
| Brand | Loctite |
| Color | Transparent |
| Viscosity | High |
| Fixture Time | 2 second |
| Packaging Type | Bottle |
| Application Industry | Construction |
| Surface Of Application | Plastic |
| Chemical Resistance | Acids |
We are engaged in offering a wide range of our products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
View Complete details
| Grade | 567 |
| Strength | Very High |
| Brand | Loctite |
| Type | Instant Adhesive |
| Color | Yellow |
| Viscosity | High |
| Fixture Time | ≤5 min |
| Packaging Type | Tube |
| Application Industry | Construction |
| Compatible Material | Ceramic |
| Chemical Resistance | Acids |
| Packaging Size | 250 ml |
| Container Size | 50 ml |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Piece
| Chemistry | Water Based |
| Size | 100 ml |
| Substrate Material | Concrete |
| Compatible Adhesive | Epoxy |
| Packaging Size | 100 ml |
| Brand | Loctite |
| Base Chemistry | Solvent Based |
| Application Method | Brush |
| Packaging Type | Bottle |
| Chemical Resistance | chemical |
| Material Compatibility | Plastic |
Additional Information:
View Complete details
| Sealant Base | Silicone |
| Packaging Size | 85 g |
| Brand | McCoy Soudal |
| Packaging Type | Packet |
| Sealant Type | General Purpose |
| Color | White |
| Movement Capability | ±7.5% |
| Application Industry | Caulking, Jointing |
| Surface Of Application | Ceramic |
| Grade Standard | Industrial |
| Strength | High |
| Chemical Resistance | Acids |
View Complete details
| Packaging Size | 500 gm |
| Form | Paste |
| Compatible Material | Ceramic |
| Packaging Type | Can |
| Application Industry | Waterproofing, Sealing |
| Grade Standard | Industrial |
| Strength | High |
| Chemical Resistance | Acids |
View Complete details
| Usage/Application | Industrial Repair |
| Packaging Size | 500 gm |
| Form | Putty |
| Temperature Resistance | 27 degree c |
| Material | General Purpose |
| Curing Time | 1 hours |
| Application Industry | Sealing, Waterproofing |
| Grade Standard | Industrial |
| Strength | High |
| Chemical Resistance | Acids |
| Code | Pc 3473 |
| Surface Of Application | Metal |
| Compatible Material | Ceramic |
View Complete details