New Delhi, Delhi
GST No. 07DTNPA1460H1ZU
Call 08047649521 88% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 500 Piece
| Strength | High |
| Brand | Loctite |
| Packaging Type | Bottle |
| Application Industry | Construction |
| Grade Standard | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Chemistry | PTFE Paste |
| Form | Paste |
| Container Size | 50 g |
| Medium Type | Gas, LPG |
| Pressure Rating | Up to 10 bar |
| Max Temperature | 120 °C |
| Thread Size | Up to 1 in |
View Complete details
| Packaging Size | 300 ml |
| Form | Liquid |
| Strength | High |
| Packaging Type | Bottle |
| Application Industry | Construction |
| Surface Of Application | Plastic |
| Grade Standard | Industrial |
| Chemical Resistance | Acids |
View Complete details