New Delhi, Delhi
GST No. 07DTNPA1460H1ZU
Call 08047649521 87% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Grade | 7075 |
| Strength | Medium |
| Container Size | 100 ml |
| Brand | Loctite |
| Type | Instant Adhesive |
| Viscosity | Medium |
| Fixture Time | 5-15 min |
| Packaging Type | Bottle |
| Compatible Material | Plastic |
| Application Industry | Construction |
| Form | Liquid |
| Chemical Resistance | Acids |
We are engaged in offering a wide range of our products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
View Complete details
| Grade | 572 |
| Packaging Size | 50 ml |
| Strength | High |
| Container Size | 50 ml |
| Brand | Loctite |
| Type | Instant Adhesive |
| Color | Red |
| Viscosity | High |
| Fixture Time | 15-30 min |
| Packaging Type | Tube |
| Country of Origin | Made in India |
| Compatible Material | Plastic |
| Surface Of Application | Metal |
View Complete details
| Packaging Size | 50 ml |
| Type | Instant Adhesive |
| Brand | Loctite |
| Packaging Type | Tube |
| Compatible Material | Metal |
| Surface Of Application | Metal |
| Chemical Resistance | Acids |
View Complete details
| Packaging Size | 300 ml |
| Type | Instant Adhesive |
| Brand | Loctite |
| Packaging Type | Can |
| Compatible Material | Metal |
| Application Industry | Construction |
| Chemical Resistance | Acids |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Grade | 567 |
| Packaging Size | 50 ml |
| Strength | Medium |
| Container Size | 50 ml |
| Type | Instant Adhesive |
| Brand | Loctite |
| Color | Yellow |
| Viscosity | Medium |
| Fixture Time | 15-30 min |
| Packaging Type | Tube |
| Compatible Material | Plastic |
| Application Industry | Construction |
| Form | Liquid |
| Chemical Resistance | Acids |
We are engaged in offering a wide range of our products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
View Complete details
| Type | Instant Adhesive |
| Brand | Loctite |
| Packaging Type | Can |
| Compatible Material | Metal |
| Application Industry | Packaging |
| Form | Liquid |
View Complete details
| Packaging Size | 500 g |
| Packaging | Can |
| Color | Transparent |
| Brand | Loctite |
| Form | Liquid |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Packaging Size | 310 ml |
| Packaging Type | Can |
| Application Industry | Jointing |
| Surface Of Application | Ceramic |
| Form | Paste |
| Strength | High |
| Chemical Resistance | Acids |
View Complete details